Doç. Dr. Eren Çetin Kliniği

Homeopati

Homeopati

Homeopati nedir?

“Benzerlik Yasası”temel prensibi ile çalışan, kişiye özgü seçilmiş homeopatik remediler (ilaçlar) ile bir organizmanın sağlık durumunu iyileştirmeyi hedef alan bütüncül uygulama yöntemidir.

İnsan bütün olarak hastalanır ve bütüncül yöntemlerle iyileşir.

1800‘lerde Alman Hekim Samuel Hahnemann tarafından geliştirilen homeopati, o günden beri günümüz dünyasında modern tıptan sonra en yaygın kullanılan şifa yöntemidir.

42 ülkede yasal, 28 ülkede ise tamamlayıcı tedavi olarak uygulanmaktadır. WHO (Dünya Sağlık Örgütü ) tarafından tanınan alternatif tıp yöntemlerinden biridir.

Güvenli midir?

Homeopatik remediler (ilaçlar) doğal  maddelerden elde edilir, homeopatik standartlara göre hazırlanır. Madde sulandırılır, mekanik enerji uygulanır. Toksisitesi yoktur. Çoğu zaman yapıldığı maddenin molekülünü bile içermez. Maddenin iyileştirici gücü aktif hâle gelip suyun hafızası ile bilgiyi taşır. Yapısı dinamiktir.

Homeopati doğası gereği yan etkiye yol açmaz, kalıcı bir iyileşme sağlar.

Akut ve kronik hastalıklarda kullanılan homeopati her yaşa uygulanabilir. Hamileler, emzirme dönemindekiler için son derece güvenlidir.

Homeopat kimdir?

Dünyada kabul görmüş standartlarda homeopati eğitimi almış kişiler homeopat olabilirler. Tıp doktoru olmayan kişiler, homeopat olmak için temel tıp konularında ek dersler alırlar. Dünyanın pek çok ülkesinde homeopati eğitimi veren okullar mevcuttur. Bazı ülkelerde homeopati, tıp fakültelerinde uzmanlık dallarından biridir.

Homeopat, sistemli eğitim görmüş, yetkili kurumdan homeopatik tedavi uygulama izni veren sertifikayı almış kişidir.

Homeopat nasıl çalışır? 

Akut rahatsızlıklarda homeopat, hastasının durumunu gözleyerek uygun ilacı verir. Ancak kronik rahatsızlıklar söz konusu olduğunda homeopatın kapsamlı bir görüşme yapması gerekir.

Hastanın kişilik özellikleri, fiziki durumu, iştahı, sevdiği sevmediği şeyler, vücut fonksiyonlarının düzeni, çevreye bağlı etkiler, hastalığın seyri, ailevi, sosyal ilişkileri dikkate alınır. Ayrıca mesleği, boş zamanlarını değerlendirme biçimi, eğlence-dinlenme ile ilgili faaliyetleri ve duygusal durumu irdelenir.

Homeopati bir teşhis yöntemi değil, bir tedavi yöntemidir. Homeopatlar, gerektiğinde günümüzün gelişmiş teşhis yöntemlerinden de yararlanırlar.

Uygun homeopatik ilacı bulmak, hastanın tamamen anlaşılıp tanınmasına bağlıdır. Homeopat bu sebeple doğru ilaca karar vermeden önce hastanın fizikî, zihnî ve duygusal durumunu analiz eder.

Hasta, basit vakalar söz konusu olduğunda ilk tedaviden itibaren fark edilir şekilde kendini iyi hissedecektir. Tam şifa için birden fazla ilaç kullanımı gerekebilir.

Kişiye özel homeopatik tedavide her seferinde sadece tek ilaç alınır.

Doğru ilaç alındığında şu etkiler gözlemlenir: Belirli semptomların kaybolması, daha enerjik hissetme, daha güçlü bağışıklık sistemi fonksiyonları ve iyilik hâlinde artış.

Homeopatik tedavilerin hızlı, derinlemesine etkileri vardır. Değişikliğin oluşması zaman alsa da etki genelde kalıcıdır.